سامانه اعتبار‌سنجی یا رتبه اعتباری

سامانه اعتبار‌سنجی و رتبه اعتباری

امروزه افرادی که نیاز دارند برای خود وام دریافت کنند نیاز به اعتبار‌سنجی های بانکی دارند که این اعتبار‌سنجی ها باعث می شود آن فرد در نزد آن بانک تایید اعتباری شود و بعد به راحتی بتواند برای خود وام و... از بانک مورد نظر دریافت کند، این اعتبار سنجی بسیار مهم واقع شده است و شما با استفاده از آن می توانید به خوبی رتبه اعتباری خود را بسنجید، در این مقاله با ما همراه باشید تا به شما اطلاعات بیشتری درباره اعتبار سنجی ارائه دهم و شما بتوانید به خوبی از آن استفاده کنید.
فهرست محتوا سامانه اعتبار‌سنجی و رتبه اعتباری

سامانه اعتبار‌سنجی

دسترسی سریع، ۲۴ ساعته به اعتبار سنجی افراد
مورد بهره‌برداری برای انواع سازمان های دولتی و خصوصی
سریع

رتبه اعتباری یا اعتبارسنجی چیست؟

در واقع رتبه اعتبار یا همان اعتبار سنجی امروزه کمک کرده است که افراد در نزد بانک ها بهتر بتوانند رتبه اعتباری خود را به تایید برسانند، این اعتبار سنجی توسط بانک ها ممکن از شما خواسته شود که زمانی اگر شما وام برای خود بخواهید دریافت کنید، آن بانک این رتبه اعتبار را مشاهده می کند تا بتواند بهتر به شما اعتماد کند و شما هم در این زمینه مشکلی نخواهید داشت. اعتبار سنجی بر اساس رفتار های کاربر در بیش از ۱۰۵ مجموعه های کشور انجام می شود که به صورت دقیق بررسی می شود این فرد در این مجموعه ها چه نوع فعالیتی و به چه صورتی فعالیت داشته است، این مجموعه ها شامل، بانک ها، موسسه های کارگزاری، دفاتر بیمه و… می شود که در واقع بیش از ۱۰۵ مجموعه از این موارد وجود دارد و همه این موارد در اعتبار سنجی مورد بررسی قرار می گیرد. اعتبار سنجی یا رتبه بانکی چیست؟ اگر شما یک فرد هستید که می خواهید از تسهیلات بانکی استفاده کنید، نیاز است که این اعتبار سنجی را انجام دهید تا با ارائه این رتبه اعتبار به بانک مورد نظر بتوانید خود را در نزد آن بانک تایید کنید، اکثرا بانک ها برای ارائه وام به افراد این مورد را نیاز دارند تا بتوانند بهتر به شما اعتماد کنند. در واقع امروزه تقریبا تمام افراد در جامعه نیاز به این اعتبار سنجی دارند چرا که اگر از آن استفاده نشود خیلی سخت تر می توان اعتبار خود را به صورت ساده در بین بانک ها تایید کرد و از این نظر با مشکل مواجه خواهید شد، اگر شما اعتبار سنجی نداشته باشید بسیار برای شما دردسر آفرین خواهد بود تا بتوانید یک وام برای خود دریافت کنید و از این نوع خدمات بانکی استفاده کنید. یکی از مقیاس های اعتبار سنجی این است که تمام اطلاعات کاربر در بانک ها مورد بررسی قرار می گیرد تا اگر کاربر وامی از بانک ها دریافت کرده است به درستی و سر موقع آن را پرداخت کرده است یا خیر، این مورد باعث می شود که اعتبار فرد بیشتر شود و اگر هم به درستی این کار را نکرده باشد قاعدتا اعتبار کمتری خواهد داشت.

روش های بهبود رتبه اعتباری در سامانه اعتبارسنجی

شما باید همیشه سعی کنید که اعتبار خوبی داشته باشید تا بتوانید به خوبی فعالیت خود را انجام دهید، اگر اعتبار خوبی نداشته باشید قاعدتا اعتمادی به شما نخواهد شد؛ یک سری اصول وجود دارد که شما با رعایت کردن آن ها می توانید اعتبار خود را حفظ کنید و از نظر رتبه اعتبار مشکلی نداشته باشید، در این بخش مقاله با ما همراه باشید تا به شما توضیح دهیم که این اصول چه مواردی هستند  تا شما از این نظر مشکلی نداشه باشید.

نداشتن سابقه منفی

یکی از مهم ترین عواملی که باعث کاهش اعتبار شما خواهد شد این است که است سابقه منفی نداشته باشید و اگر شما سابقه بدی داشته باشید و به هر دلیل هم این مورد وجود داشته باشد شما با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهید شد و این مورد باعث می شود شما در سامانه اعتبار سنجی خیلی رتبه اعتبار خوبی نداشته باشید.

نتیجه سابقه منفی در اعتبار سنجی نمایش داده خواهد شد و شما باید بتوانید این سابقه را کنترل کنید.

سابقه درست در پرداخت وام های بانکی

اگر شما وام بانکی دریافت کردید باید خیلی در باز پرداخت های آن حساس باشید و به موقع قسط های وام خود را پرداخت کنید، این وام های بانکی بسیار حائز اهمیت هستند و شما باید توجه ویژه ای به آن ها داشته باشید.

دقیقا در تایم های تعیین شده شما باید پرداخت قسط های وام را انجام دهید تا شما در پرداخت وام ها سابقه بدی نداشته باشید، اگر شما سابقه بدی از این مورد برای خود به جای بگذارید، در اعتبار سنجی نمایش داده می شود و ممکن است تا حدی اعتماد نسبت به شما سلب شود و شما با مشکل مواجه شوید.

سابقه درست در پرداخت وام بانکی

برای این که شما بتوانید این موارد را خوب کنترل کنید، می توانید از نرم افزار های برنامه ریزی و یاد آوری استفاده کنید تا در تاریخ پرداخت سریعا شما مطلع شوید و پرداخت قسط وام را انجام دهید.

ضامن شدن افراد معتبر

اگر کسی می خواهد از بانک ها وام دریافت کند و شما شرایط این مورد را دارید که آن را برای بانک ضمانت کنید، باید خیلی در این مورد دقت داشته باشید و اگر شما ضامن افراد غیر معتبر شوید و نتوانید به خوبی اعتماد کنید ممکن است با مشکلات زیادی مواجه باشید.

در واقع شما به عنوان ضامن یک فرد را در بانک و یا هر جایی که می خواهد وام بگیرد تایید کرده اید و اگر آن فرد اقساط خود را به موقع پرداخت نکند، اعتبار شما در آن موسسه بسیار کم خواهد شد و با مشکل مواجه می شوید.

ضامن شدن افراد معتبر

حتما افرادی را مورد تایید قرار دهید و ضامن آن ها شوید که مطمئن باشید فرد قابل اعتمادی است و قسط های بانکی را به درستی پرداخت می کند تا از این نظر مشکل نداشته باشید، یکی از اصلی ترین دلایلی که افراد با کمبود اعتبار مواجه هستند همین ضامن شدن اشتباهی افراد است که باعث می شود رتبه اعتباری خوبی نداشته باشند.

پرداخت مالیات و عوارض

هر نوع مالیات و عوارض مانند عوارض گمرکی اگر دارید باید خیلی سریع آن ها را پرداخت کنید، این مورد در اعتبار سنجی نمایش داده می شود که بر روی اعتبار سنجی و رتبه اعتبار شما خیلی تاثیر گذار است و باید به این مورد دقت ویژه داشته باشید.

این مورد مالیات بسیار مهم است و اگر شما به آن دقت ویژه ای نداشته باشید قاعدتا از نظر اعتباری با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهید شد و رتبه اعتبار شما بسیار پایین خواهد بود، حتما بر روی پرداخت مالیات حساسیت به خرج دهید تا در نتیجه رتبه اعتباری بهتری داشته باشید.

چگ برگشتی نداشته باشید

هر گونه چک که به افراد مختلف ارائه می دهید را باید به یاد داشته باشید تا این چک ها برگشت نخورند و شما باید بتوانید از این نظر خوش حساب باشید، چک برگشتی بسیار بر روی اعتبار منفی تاثیر گذار است و شما هر چقدر که چک برگشتی داشته باشید اعتبار مناسبی نخواهید داشت و بسیار با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.

چگ برگشتی نداشته باشید

چک برگشتی یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند رتبه اعتباری شما را حفظ کند و اگر شما چک برگشتی داشته باشید، اعتبار شما خیلی کمتر خواهد بود و با مشکلات بسیار زیادی مواجه می شوید، این مورد را هم حتما جدی بگیرید تا در زمان اعتبار سنجی با کمبود اعتبار مواجه نباشید.

تعداد وام های جاری

یکی دیگر از عواملی که ممکن است اعتبار شما را کاهش دهد، تعداد وام های جاری شما است و اگر هرچه تعداد و ام های فعال و جاری شما بیشتر باشد، بانک احساس می کند شما به خوبی نمی توانید این موارد را مدیریت کنید و همین هم باعث می شود شما اعتبار کمتری داشته باشید.

باید سعی کنید وام های خود را بهتر مدیریت کنید و به صورت هم زمان خیلی وام های فعال و جاری نداشته باشید تا از این نظر بهتر پیش بروید و دیگر در اعتبار سنجی هم با مشکل مواجه نخواهید شد.

رتبه بندی اعتبار سنجی

چگونه اعتبار سنجی را انجام دهیم؟

اعتبار سنجی بسیار محبث مهمی است و همه افراد برای هر کاری مناسب است سامانه هایی هم برای این مورد وجود دارد که در واقع از بهترین این سامانه ها، سامانه اعتبار سنجی همراه هوشمند است که شما به سادگی می توانید از این طریق به اعتبار سنجی بپردازید که قابلیت های بسیار عالی را هم به شما ارائه می دهد.

سامانه همراه هوشمند در واقع کمک می کند که شما خیلی سریع و بدون دردسر اعتبار سنجی را به صورت آنلاین داشته باشید و از این طریق اعتبار سنجی درستی داشته باشید، توجه کنید که این سامانه قابلیت های خاصی دارد که باعث می شود شما سهولت بیشتری در دسترسی به این خدمات داشته باشید.

چرا از همراه هوشمند استفاده کنیم؟

سامانه همراه هوشمند یک سری قابلیت ها و مزیت هایی برای شما خواهد داشت که شما خیلی سریع می توانید این اعتبار سنجی را داشته باشید و از این نظر مشکلی نداشته باشید، در این بخش از مقاله یک سری از مزیت های همراه هوشمند را به شما معرفی می کنیم تا بیشتر با این سامانه همه کاره آشنا شوید.

دسترسی آسان و آنلاین

یکی از اصلی ترین دلایلی که شما باید از همراه هوشمند استفاده کنید این است که به صورت آنلاین در دسترس شما قرار دارد و شما خیلی سریع از طریق سایت می توانید این خدمات را دریافت کنید و اعتبار سنجی را انجام دهید.

این دسترسی آسان باعث می شود در زمان شما بسیار صرفه جویی شود و شما بدون نیاز به دفاتر پیشخوان دولت می توانید با استفاده از یک لپ تاپ یا یک موبایل این اعتبار سنجی را به صورت آنلاین انجام دهید و در این زمینه مشکلی نداشته باشید.

اعتبار سنجی دقیق

اعتبار سنجی که در همراه هوشمند صورت می گیرد به صورت کاملا دقیق است و شما دیگر نگران دقیق نبودن آن نخواهید بود، توجه داشته باشید که این اعتبار سنجی در ۱۰۵ مورد از موسسه ها و مجموعه های داخلی انجام می شود که دیگر دقیقا رتبه اعتباری شما پیدا شود.

رتبه بندی اعتبار سنجی چگونه است؟

اعتبار سنجی به صورت عددی تعیین می شود و در واقع از عدد ۰ تا ۹۰۰ جاری است، اعتبار ۰ تا ۴۶۰ خیلی ضعیف محسوب می شود و افرادی که به صورت اعتباری مشکل دارند و همان مواردی که در مقاله گفته شده است را رعایت نکرده اند در این بین رتبه قرار می گیرند.

از عدد ۴۶۰ تا ۵۲۰ هم به عنوان اعتباری ضعیف و با ریسک بالا شناخته می شود که اغلب بانک ها با این نمره اعتبار هم مشکل دارند و شما باید اعتبار بیشتری داشته باشید تا بتوانید وام و تسهیلات بانکی دریافت کنید.

از عدد ۵۲۰ تا ۵۸۰ یک اعتبار کم ریسک خواهید داشت که باز هم کافی نیست و شما باید تلاش کنید که اعتبار بیشتری داشته باشید، افرادی که تا حدودی توانسته اند موارد حفظ اعتبار را رعایت کنند در این بین رتبه بندی قرار دارند و به عنوان افراد کم ریسک شناخته می شود و بانک ها هم در برخی موارد به این افراد اعتماد می کنند و برخی هم برای آن ها مشکل ساز خواهد بود.

از عدد ۵۸۰ تا ۶۴۰ یک اعتبار خوب و استاندارد است که شما اگر مواردی که در مقاله گفته شده است را تا حد زیادی رعایت کرده باشید در این رتبه بندی قرار خواهید گرفت و به عنوان یک فرد با اعتبار شناخته می شوید.

از رتبه ۶۴۰ تا ۹۰۰ هم یک اعتبار کاملا عالی است که شما باید تمامی موارد را به صورت کامل رعایت کرده باشید تا در این رتبه بندی قرار بگیرید، این مورد بهترین نوع اعتبار است و شما همیشه باید سعی داشته باشید در این رتبه بندی اعتباری قرار گیرید تا در اعتبار سنجی بتوانید نمره ای بین ۶۴۰ تا ۹۰۰ را کسب کنید و از این طریق وام ها و تسهیلات بانکی را به خوبی دریافت کنید.

جمع بندی:

ما در این مقاله قصد داشتیم به شما توضیح دهیم که رتبه اعتبار و یا همان اعتبار سنجی چیست و چه قابلیت هایی دارد، در واقع از کاربرد های آن گفته شد و روش هایی که شما می توانید اعتبار خود را حفظ کنید هم به شما توضیح دادیم، امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و هر سوالی هم در این زمینه دارید می توانید از طریق نظرات این مقاله با ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنیم.

قوانین و مقرارت گزارش اعتباری حقیقی و حقوقی

  • در هنگام درخواست گزارش اعتباری می بایست از خط تلفن همراهی استفاده کنید که متعلق به خودتان است. به این معنی که کد ملی و شماره تلفن همراه آن در شبکه تلفن همراه مطابقت داشته باشد و سند تلفن همراه به نام متقاضی دریافت کننده گزارش باشد. در غیر اینصورت گزارش اعتباری به کاربر نمایش داده نخواهد شد و مسئولیت کلیه عواقب آن به عهده کاربر می باشد. لازم به ذکر است کنترل تطابق بین شماره تلفن همراه و کد ملی بعد از عملیات پرداخت انجام شده و در صورت عدم تطابق وجهی به متقاضی عودت داده نخواهد شد. لذا در این زمینه دقت لازم را به عمل آورید.
  • گزارش اعتباری شما فقط در اختیار شما قرار می گیرد و هیچ فرد دیگری حق دسترسی به این گزارش را نخواهد داشت، مگر آنکه خود کاربر دسترسی مشاهده گزارش خود را به کاربر دیگری ارائه کند.
    هزینه سرویس های ارائه شده به مشتری طبق قوانین بالادستی تصویب شده می باشد و این سیستم در روند قیمت گذاری دخالتی ندارد.
  • گزارش های اعتباری پس از احراز هویت متقاضی و وجود تطابق بین شماره تلفن و کد ملی متقاضی، به ایشان ارائه می شود. بدیهی است مسئولیت حفاظت از سیم کارت و دستگاه تلفن همراه به عهده کاربران می باشد.
  • گزارش های اعتباری پس از احراز هویت متقاضی و وجود تطابق بین شماره تلفن و کد ملی متقاضی، به ایشان ارائه می شود. بدیهی است مسئولیت حفاظت از سیم کارت و دستگاه تلفن همراه به عهده کاربران می باشد.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + پانزده =