ثبت نام سجام برای کودکان

نحوه ثبت نام سجام برای کودکان زیر ۱۸ سال

فهرست محتوا نحوه ثبت نام سجام برای کودکان زیر ۱۸ سال

شاید برای شما نیز جذاب بنظر برسد که سرمایه گذاری و معامله در بورس بسته به شرایط خاصی که دارد، ترغیب پذیرتر شده است. از این رو برای وارد شدن به این بستر معامله شرایطی است که باید در زمان ثبت نام رعایت گردد، ما در این مقاله به آموزش ثبت نام سجام برای کودکان زیر ۱۸ می‌پردازیم.

وارد شدن به بورس شرایط سختی ندارد و همه افراد تنها با یک کد بورسی مخصوص به خود می توانند وارد بازار گردند. یکی از راه های آینده دار برای سرمایه‎گذاری برای کودکان به صورت بلندمدت سرمایه گذاری در بورس می‌باشد. البته برای دریافت کد بورسی برای کودکان و افراد زیر ۱۸ سال نیز مانند ثبت نام بزرگسالان است، با این تفاوت که باید تحت نظارت ولی یا قیم وی این کار صورت بگیرد.

این مورد را باید اینجا اعلام کنی برای کودکان زیر ۱۸ سال و کسانی که مدرک تحصیلی زیر دیپلم دارند؛ در کنار شناسنامه کودک، مدارک شناسایی پدر نیز درخواست می‌گردد. در ثبت نام سجام یک نسخه کپی از تمام صفحات شناسنامه پدر و کارت ملی ایشان به همراه کپی مدارک شناسایی فرزند نیز باید در زمان ثبت نام به همراه داشته باشید.  ابتدا در سامانه سجام و کارگزاری مورد نظر ثبت نام می شوند و پدر یا ولی قانونی جهت احراز هویت با مدارک شناسنامه و کارت ملی به همراه مدارک فرزند به دفاتر پیشخوان یا محل کارگزاری مراجعه خواهد کرد.

یکی از مهمترین مواردی که باید در زمان کار با سجام کودکان زیر ۱۸ سال در نظر داشته باشید؛ شماره حسابی که برای ثبت نام کودک وارد می‌شود، باید به نام خود کودک باشد اما شماره همراه یا آدرس ایمیل می تواند متعلق به والدین نیز باشد.

در واقع تمامی اطلاعات باید اطلاعات شناسنامه‌ای و بانکی متعلق به کودک بوده و تنها اطلاعات ارتباطی می‌تواند مربوط به ولی قانونی باشد، در ادامه با توضیحات کامل در رابطه با ثبت نام سجام برای افراد زیر ۱۸ توضیح خواهیم داد.

از چه سنی می توان کودکان را در سامانه سجام ثبت نام کرد ؟

کلیه کودکان و نوجوانان در زمان تولد و دریافت اطلاعات هویتی از طریق والدین خود می‌توانند در سامانه سجام ثبت نام شده و کد بورسی داشته باشند که در این مقاله به بررسی جزئیات دریافت این کد پرداختیم.

حالات مختلف سرپرستی اشخاص زیر ۱۸ سال برای احراز هویت

به طور کلی در چهار حالت امکان گرفتن نمایندگی یک شخص دیگر وجود دارد. نماینده قانونی فردی که زیر سن قانونی است یا هنوز ۱۸ سال او به پایان نرسیده، معمولاً ولی یا پدر و جد پدری در صورت فوت یا غیبت پدر خواهد بود. در حالات دیگر شامل وکالت، وصایت و قومیت هم امکان گرفتن ‌نمایندگی قانونی یک شخص دیگر وجود دارد. هر یک از این حالات به مدارک مربوط به خود نیاز دارند و لازم است که این مدارک در سامانه سجام بارگذاری شوند.

ثبت نام سجام برای کودکان و افراد زیر ۱۸ سال

 

در مرحله اول باید برای کودکان کد بورسی دریافت کنید. در حال حاضر تمام افراد جامعه بدون محدودیت سنی و تحصیلی‌ قادر به دریافت کد بورسی و انجام معاملات آنلاین می‌باشند. اما برای داشتن کد سجام برای کودکان باید مواردی را در نظر داشته باشید.

 • دریافت کد بورسی کودکان و افراد زیر ۱۸ سال، حضور نماینده قانونی الزامی می‌باشد.
 • کد بورسی برای کودکان و افراد زیر ۱۸ سال را می‌توانید به سادگی از سامانه sejam دریافت کنید.

مطالب مرتبط: آموزش ثبت نام در سجام

برای دریافت کد بورسی کودکان افراد زیر ۱۸ سال می شود به دو طریق انجام داد:

 • روش غیرحضوری (آنلاین) که می توانید از خدمات سجام سامانه همراه هوشمند استفاده نماید.
 • روش حضوری؛ در بیش از ۶۰ شعبه و دو هزار دفتر پیشخوان منتخب

دریافت غیرحضوری کد بورسی

 

ابتدا باید به سایت کارگزاری رفته و انتخاب گزینه «ثبت‌‌نام آنلاین» نسبت به تکمیل فرم‌های اطلاعات فردی را آغاز کرده اند.

در این مرحله برای ثبت نام کودکان و افراد زیر ۱۸ سال در سجام، باید نماینده قانونی(پدر یا قیم قانونی)در سجام ثبت‌نام و کد پیگیری ۱۰ رقمی دریافت کند.

در این حالت باید تمام صفحات شناسنامه نماینده قانونی و کودک در سامانه بار‌‌گذاری گردد. ثبت‌نام سجام نیز به صورت هم‌زمان و رایگان انجام می‌شود و در صورت صحت اطلاعات، کد پیگیری ۱۰ رقمی سجام و لینک احراز هویت الکترونیکی از طریق پیامک به تلفن‌همراه شما ارسال خواهد شد.

در صورتی که مشخصات هویتی شما مغایرتی با اطلاعات موجود در سامانه نداشته باشد، پس از گذشت ۴۸ ساعت کد بورسی صادر میگردد و نام کاربری و رمز عبور ورود به سامانه معاملات آنلاین فارابیکسو نیز از طریق پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

دریافت حضوری کد بورسی در شعب کارگزاری

برای دریافت کد بورسی به‌صورت حضوری، باید بعد از دریافت کد پیگیری ۱۰ رقمی سجام(کاملاً مطابق با روش توضیح داده شده در بند۱ این مقاله) با در دست داشتن اصل مدارک شناسایی، برای تکمیل فرم مشخصات مشتریان و انجام مراحل احراز هویت به یکی از شعب کارگزاری مراجعه کنید.

اگر مشخصات هویتی شما با اطلاعات موجود در سامانه سجام مغایرتی نداشته باشد، بعد از گذشت ۴۸ ساعت کد بورسی صادر و در صورت درخواست، نام کاربری و رمز عبور معاملات آنلاین نیز از طریق پیامک برای شما ارسال می گردد

توجه:

داشته باشید که احراز هویت سجام با احراز هویت کارگزاری متفاوت می باشد و متقاضیان در مراجعات حضوری باید علاوه بر احراز هویت کارگزاری، احراز هویت سجام را نیز انجام دهند.

فرآیند ثبت نام و احراز هویت سجام شامل هزینه خواهد بود؛جهت احراز هویت کارگزاری، حضور فیزیکی کودکان و افراد زیر ۱۸ سال ضرورت ندارد.

 

دریافت کد بورسی زیر ۱۸ سال

مطالب مرتبط: احراز هویت حضوری سجام در دفاتر پیشخوان دولت

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی زیر ۱۸ سال

 • کد پیگیری ۱۰ رقمی سجام
 • اصل شناسنامه
 • اصل کارت ملی
 • مشخصات حساب بانکی به نام شخص(نام بانک، شماره حساب، شماره شباء)
 • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی
 • تکمیل قرارداد معاملات آنلاین
 • تکمیل قرارداد معاملات اینترنتی
 • آموزش تصویری دریافت همزمان کد بورسی و سجام برای افراد زیر ۱۸

در مرحله اول: با وارد کردن شماره تلفن همراه، شماره ملی و کد امنیتی، پیامک حاوی کد تایید اطلاعات را دریافت کرده و با ارسال کد تایید و کد امنیتی وارد فرایند ثبت نام خواهید شد.

در مرحله دوم: اطلاعات هویتی خود را دقیقاً مطابق با اطلاعات شناسنامه و کارت ملی وارد و پس از تایید اطلاعات وارد مرحله بعدی می شود.

در مرحله سوم: اطلاعات ارتباطی شامل شماره تماس، آدرس و کد پستی دقیق خود را وارد کرده و ضمن تأیید وارد مرحله بعدی خواهید شد.

 در مرحله چهارم: در صورتی‌که از قبل کد بورسی دارید، با انتخاب نام بازار “بورس و فرابورس” و افزودن کد سهامداری، وارد مرحله بعد میگردید. در غیر این‌صورت این مرحله را بدون ورود هرگونه اطلاعات، تایید و وارد مرحله بعدی خواهید شد.

در مرحله پنجم: نسبت به ثبت اطلاعات شغلی خود اقدام و در صورت انتخاب شغلی که آدرس مشخصی ندارد، در قسمت اطلاعات محل کار، اطلاعات محل سکونت خود را وارد کنید و پس از تایید وارد مرحله بعدی شوید.

در مرحله شیشم: به سوالاتی در مورد اطلاعات مالی خود پاسخ دهید و ضمن تایید به وارد مرحله بعد گردید. در این مرحله اطلاعات حساب بانکی خود را باید وارد کنید.  در نظر داشته باشید حساب بانکی اعلامی باید به نام شخص و غیر‌مشترک نیز باشند.  ضمناً تمام واریزی‌ها از سوی کارگزاری به حساب مشتری، صرفاً از طریق واریز به این حساب انجام می‌گردد.

 • در صورت نیاز، تغییر حساب بانکی تنها از طریق تماس با واحد پشتیبانی کارگزاری می توانید، تغییرات را انجام دهید.در نهایت ضمن کلیک روی دکمه افزودن و ثبت اطلاعات حساب بانکی، اطلاعات را تایید و وارد مرحله بعدی گردید.

در مرحله هفتم: با انتخاب نام استان و شهر، نزدیک‌ترین شعبه یا دفتر پیشخوان جهت احراز هویت خود را برای مراجعه حضوری باید انتخاب کنید.

در مرحله هشتم: با تایید اطلاعات ثبت شده، ثبت نام شما در کارگزاری و سجام به صورت رایگان و همزمان انجام می گردد.  نام کاربری و رمز عبور نیز برای شماره همراه ثبت شده ارسال می‌ ‌گردد.

 •  پس از تایید اطلاعات، نسبت به ثبت‌نام کودکان و افراد زیر ۱۸ سال نیز دقیقاً مطابق همین روش (۸ بند این مقاله) اقدام کرده و کد بورسی، نام کاربری و رمز عبور سامانه ارسال می‌گردد.

پس انداز ممطئن برای کودکان

در گذشته وقتی صحبت از آینده‌نگری والدین به میان می آمد، صرفاً خرید یک قلک یا افتتاح یک حساب پس‌انداز نمونه بسیار موفقی بود.  اما امروزه با توجه به تورم و شرایط اقتصادی جامعه، والدین ترجیح داده اند، به گزینه‌های سرمایه‌گذاری متنوع تری فکر کنند. بورس به‌عنوان یکی از گزینه‌های جذاب سرمایه‌گذاری در بلندمدت، جذابیت‌های زیادی را برای والدین به همراه دارد.

نتیجه گیری:

برای ثبت نام در سامانه سجام باید اطلاعات زیر توسط متقاضی در طول ثبت نام در سامانه درج گردد. نکته بسیار مهم در هنگام ثبت نام کودکان باید درنظر گرفته شود، که شماره حساب وارد شده برای ثبت نام کودک، باید به نام خود کودک صورت بگیرد.

البته باید در نظر بگیرید؛ شماره همراه یا آدرس ایمیل می تواند متعلق به والدین نیز باشند. در واقع تمامی این اطلاعات، باید اطلاعات شناسنامه ای و بانکی خود کودک بوده و تنها اطلاعات ارتباطی، می‌بایست مربوط به والدین ثبت گردد.

اطلاعات شناسنامه ای شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی، سری و سریال شناسنامه

اطلاعات ارتباطی شامل آدرس محل سکونت، محل کار، کد پستی، تلفن ثابت و تلفن همراه

اطلاعات بانکی شامل شماره حساب، نام بانک، نام شعبه، کد شعبه و شماره شب تماما به درستی در مسیر ثبت نام باید به درستی ثبت گردد تا بعد از صحت اطلاعات کد سجام وارد گردد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هفده =